Features
This area rug’s abstract design provides a perfectly imperfect spin on contemporary style. Its plush pile delivers a wonderfully unique tapestry of tone and visual texture. Whether your style is classic or contemporary, the simply chic aesthetic goes with the flow.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Elaning |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'11" x 10'5" |
| Style | Contemporary |
| Color | Cream |
| Additional Information |
• Made of polyester • Machine woven • 9mm pile • Backed with jute • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 11' |
| Width | 95.38 in |
| Depth | 125.38 in |
| Surface | 83.05 ft² |
| Weight | 13.61 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 95.5 in |
| Height | 6.5 in |
| Depth | 6.5 in |
| Weight | 14.97 lb |
| Volume | 2.33 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052879230 |
| Content ID | 788556 |