Features
Experience the perfect blend of style and comfort with this area rug. Its global-inspired abstract pattern, earthy colors and inviting texture beautifully complement and anchor your environment. Best of all, the soft pile is an unparalleled treat for your feet.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Kencher |
| Shape | Rectangle |
| Size | 10' x 14' |
| Style | Contemporary |
| Color | Tan |
| Additional Information |
• Made of wool and polyester • Hand-tufted • 7mm pile • Backed with cotton • Due to the handcrafted nature of this product, some variation may occur • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 80% polyester and 20% wool |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | More than 11' |
| Approximate Size | 11' X 14' |
| Width | 120.25 in |
| Depth | 167.63 in |
| Surface | 139.98 ft² |
| Weight | 41.73 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 122.75 in |
| Height | 10.25 in |
| Depth | 10.25 in |
| Weight | 47.63 lb |
| Volume | 7.46 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052891430 |
| Content ID | 791850 |