Features
The dynamic geometric pattern of this area rug infuses a cool boho vibe underfoot. With its chic modern appeal, this piece takes a stand at the forefront of contemporary trends. It's a welcome addition anywhere and everywhere.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Jossen |
| Shape | Rectangle |
| Size | 8'1" x 10' |
| Style | Casual |
| Color | Black |
| Additional Information |
• Made of wool, nylon and cotton • Machine woven • Backed with cotton • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 14% cotton, 42% nylon and 44% wool |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 9' X 10' |
| Width | 96.75 in |
| Depth | 119.5 in |
| Surface | 80.29 ft² |
| Weight | 17.69 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 97.63 in |
| Height | 7.25 in |
| Depth | 7.25 in |
| Weight | 21.32 lb |
| Volume | 2.97 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052891461 |
| Content ID | 791853 |