Features
This area rug delivers a clean, modern touch to your home. Its striking stripe design provides plush comfort underfoot, while neutral hues make it a welcome addition anywhere and everywhere.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Turinwith |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'11" x 9'11" |
| Style | Contemporary |
| Color | Ivory |
| Additional Information |
• Made of polyester • Machine woven high-low pile • 16mm pile • Backed with polypropylene • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 95 in |
| Depth | 119 in |
| Surface | 78.51 ft² |
| Weight | 9.53 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 97 in |
| Height | 6.5 in |
| Depth | 6.5 in |
| Weight | 10.43 lb |
| Volume | 2.37 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052944174 |
| Content ID | 854507 |