Features
This area rug merges the best of old and new design motifs. A classic medallion pattern sets the scene for easy-elegant style. And with the rug's ultra-neutral and muted tones, it has a down-to-earth practicality that’s sure to please.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Bachby |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'10" x 9'11" |
| Style | Traditional |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with polypropylene/polyester blend • Machine woven • 8mm pile • Backed with polypropylene • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 40% PES and 60% polypropylene |
| Dimensions | |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 94 in |
| Depth | 119 in |
| Surface | 77.68 ft² |
| Weight | 10.89 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 94 in |
| Height | 6.88 in |
| Depth | 6.88 in |
| Weight | 11.79 lb |
| Volume | 2.57 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052944372 |
| Content ID | 854527 |