Features
In spaces from coastal to boho, this area rug sets the scene for relaxed, carefree style. Its botanical design, infused with a soothing muted palette of blue, gray and ivory, exudes a calming vibe. And when life gets messy, this rug is machine washable for easy care.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Avanworths |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'10" x 10' |
| Style | Traditional |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with polyester • Machine woven • 6mm pile • Backed with polypropylene • Machine washable (cool water setting); no detergent needed; lay flat or hang to dry • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 94 in |
| Depth | 120.38 in |
| Surface | 78.58 ft² |
| Weight | 7.71 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 97 in |
| Height | 5.5 in |
| Depth | 5.5 in |
| Weight | 8.16 lb |
| Volume | 1.7 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052944532 |
| Content ID | 854543 |