Features
This rug takes traditional design motifs and brings them into the present. Outfitted with deliciously soft faux fur and a chic sunburst design in shades of gray and white, it's an apt addition to contemporary interiors. Further suiting your modern lifestyle, the rug is machine washable for easy care.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Verland |
| Shape | Rectangle |
| Size | 8' x 9'11" |
| Style | Contemporary |
| Color | Grey |
| Additional Information |
• Made with polyester faux fur • Machine woven • 3mm pile • Backed with TPR/canvas blend • Machine washable (cool water setting); no detergent needed; lay flat or hang to dry • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 95.5 in |
| Depth | 119 in |
| Surface | 78.92 ft² |
| Weight | 7.26 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 97 in |
| Height | 5 in |
| Depth | 5 in |
| Weight | 7.71 lb |
| Volume | 1.4 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052933888 |
| Content ID | 842726 |