Features
Nicely neutral—just the way you like it. If you’re looking to refresh a room, this area rug’s subtle ivory and tan stripes blend seamlessly into a variety of decors. Its soft texture provides a comfy feel underfoot, while the understated palette quietly yet stylishly revitalizes your space.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Gadence |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'8" x 9'11" |
| Style | Casual |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with wool/polyester blend • Hand tufted • 8mm pile • Backed with cotton • Due to the handcrafted nature of this product, some variations may occur • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 10% polyester and 90% wool |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 91.75 in |
| Depth | 119.38 in |
| Surface | 76.06 ft² |
| Weight | 28.58 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 92.63 in |
| Height | 9.13 in |
| Depth | 9.13 in |
| Weight | 31.3 lb |
| Volume | 4.46 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052944297 |
| Content ID | 854519 |