Features
Add abstract flair to your floor with this rug. In a mixed palette of cool hues and muted neutrals, it’s a subtly striking way to add contemporary color underfoot. Don’t want to deal with upkeep? This rug is machine washable for easy care.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Vinlett |
| Shape | Rectangle |
| Size | 8'1" x 10' |
| Style | Contemporary |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with polyester • Machine woven • 7mm pile • Backed with TPR/polyester/cotton blend • Machine washable (cool water setting); no detergent needed; lay flat or hang to dry • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 9' X 10' |
| Width | 96.5 in |
| Depth | 120 in |
| Surface | 80.42 ft² |
| Weight | 10.43 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 97.25 in |
| Height | 5.5 in |
| Depth | 5.5 in |
| Weight | 11.79 lb |
| Volume | 1.7 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052913903 |
| Content ID | 826734 |