Features
Add abstract flair to your floor with this rug. In a mixed palette of cool hues and muted neutrals, it’s a subtly striking way to add contemporary color underfoot. Don’t want to deal with upkeep? The rug is machine washable for easy care.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Vinlett |
| Shape | Rectangle |
| Size | 5' x 7' |
| Style | Contemporary |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with polyester • Machine woven • 7mm pile • Backed with TPR/polyester/cotton blend • Machine washable (cool water setting); no detergent needed; lay flat or hang to dry • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 5' - 7.99' |
| Approximate Size | 5' X 7' |
| Width | 60 in |
| Depth | 84 in |
| Surface | 35 ft² |
| Weight | 4.99 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 61 in |
| Height | 4.5 in |
| Depth | 4.5 in |
| Weight | 5.44 lb |
| Volume | 0.71 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052913910 |
| Content ID | 826735 |