Features
With its simple border design and soft, neutral color palette, this hand-tufted rug brings a touch of casual elegance to your abode. Its plush wool pile feels luxuriously soft underfoot—perfect for adding warmth and texture to your entertainment area, bedroom or entryway.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Teelgan |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'9" x 9'9" |
| Style | Casual |
| Color | Beige |
| Additional Information |
• Made with wool • Hand tufted • 8mm pile • Backed with cotton • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% wool |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 92.5 in |
| Depth | 116.75 in |
| Surface | 75 ft² |
| Weight | 24.04 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 93 in |
| Height | 9 in |
| Depth | 9 in |
| Weight | 27.22 lb |
| Volume | 4.36 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052925166 |
| Content ID | 842706 |