Features
With its simple border design and soft, neutral color palette, this hand-tufted rug brings a touch of casual elegance to your abode. Its plush wool pile feels luxuriously soft underfoot—perfect for adding warmth and texture to your entertainment area, bedroom or entryway.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Teelgan |
| Shape | Rectangle |
| Size | 5'1" x 6'11" |
| Style | Casual |
| Color | Beige |
| Additional Information |
• Made with wool • Hand tufted • 8mm pile • Backed with cotton • Spot clean only • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% wool |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 5' - 7.99' |
| Approximate Size | 6' X 7' |
| Width | 61 in |
| Depth | 83 in |
| Surface | 35.16 ft² |
| Weight | 11.34 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 62 in |
| Height | 7.5 in |
| Depth | 7.5 in |
| Weight | 12.7 lb |
| Volume | 2.02 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052925197 |
| Content ID | 842707 |