Features
In spaces from coastal to boho, this area rug sets the scene for relaxed, carefree style. Its botanical design, infused with a soothing muted palette of blue, gray and ivory, exudes a calming vibe. And when life gets messy, this rug is machine washable for easy care.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Avanworths |
| Shape | Rectangle |
| Size | 5'3" x 7' |
| Style | Traditional |
| Color | Mixed Colors |
| Additional Information |
• Made with polyester • Machine woven • 6mm pile • Backed with polypropylene • Machine washable (cool water setting); no detergent needed; lay flat or hang to dry • Rug pad recommended • Imported |
| Features | |
| Contents | 100% polyester |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 5' - 7.99' |
| Approximate Size | 6' X 7' |
| Width | 62.75 in |
| Depth | 84 in |
| Surface | 36.6 ft² |
| Weight | 3.18 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 65.5 in |
| Height | 4.63 in |
| Depth | 4.63 in |
| Weight | 3.63 lb |
| Volume | 0.81 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052944549 |
| Content ID | 854544 |