Features
This area rug's abstract stripe design in shades of gray offers versatility and style. And it's hand tufted with a robust fiber that provides coziness and long-lasting durability. Add a nicely neutral touch to your living area or bedroom with this casual floor covering.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Eljory |
| Shape | Rectangle |
| Size | 7'8" x 10' |
| Style | Casual |
| Color | Grey |
| Features | |
| Contents | 30% bamboo silk, 70% wool and 100% cotton |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 8' - 10.99' |
| Approximate Size | 8' X 10' |
| Width | 92 in |
| Depth | 120 in |
| Surface | 76.67 ft² |
| Weight | 30.24 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 94 in |
| Height | 10 in |
| Depth | 10 in |
| Weight | 32.33 lb |
| Volume | 5.44 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052967166 |
| Content ID | 876853 |