Features
This area rug's abstract stripe design in shades of gray offers versatility and style. And it's hand tufted with a robust fiber that provides coziness and long-lasting durability. Add a nicely neutral touch to your living area or bedroom with this casual floor covering.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Series Name | Eljory |
| Shape | Rectangle |
| Size | 5' x 7' |
| Style | Casual |
| Color | Grey |
| Features | |
| Contents | 30% bamboo silk, 70% wool and 100% cotton |
| Dimensions | |
| Size (Largest Value) | 5' - 7.99' |
| Approximate Size | 5' X 7' |
| Width | 60 in |
| Depth | 84 in |
| Surface | 35 ft² |
| Weight | 13.37 lb |
| Shipping Dimensions | |
| Width | 62 in |
| Height | 8 in |
| Depth | 8 in |
| Weight | 14.47 lb |
| Volume | 2.3 cu. ft. |
| UPC | |
| UPC# | 24052967173 |
| Content ID | 876854 |